Chcesz wyższą wypłatę, ale jak popatrzysz na druk i liczbę rubryk to głowa zaczyna Cię boleć?

Liczba pozycji do wypełnienia faktycznie może przyprawiać o zawrót głowy. Jednak jest ich tak dużo, bo ustawodawca (czyli rząd) wepchał do tego druku wszystkie możliwe opcje i dla wszystkich. A jak wiadomo jak coś jest dla wszystkich to jest dla… nikogo. No może nie aż tak, ale trzeba rozpracować ten druk, żeby go prawidłowo wypełnić. 

No to do dzieła. Po co w ogóle wypełnia się ten druk?

Zamiast wpłacać podatek do urzędu można go sobie wpłacić całkowicie legalnie prosto do kieszeni lub na konto 😀
Jest to informacja od osoby zatrudnionej dla osoby dającej pracę. Celowo nie piszę pracownika do pracodawcy, ponieważ grupa osób, które mogę złożyć ten druk jest tak duża, że zawężenie do pracownika i pracodawcy byłoby błędem.

Czyli osoba, które otrzymuje wynagrodzenie, składa ten druk do osoby zatrudniającej, a ta wyliczając wypłatę stosuje zaznaczone ulgi, dzięki temu na konto osoby zatrudnionej wpływa więcej pieniędzy. 

Krótko mówiąc, ten co dostaje wypłatę dba o to, żeby dostać jej jak najwięcej. To nie jest problem zatrudniającego, czy osoby z kadr, żeby ten druk był złożony i był wypełniony prawidłowo. Ponadto składa się go pod odpowiedzialnością karną, więc warto wiedzieć, czy to co zostało zaznaczone jest zrobione prawidłowo. 

Kto może złożyć PIT-2

Osoby zatrudnione:

– na umowie o pracę

– na umowie zlecenia

– na umowie o dzieło

– osoby w radach nadzorczych i zarządach

– na kontrakcie menadżerskim i umowie o zarządzanie

– osoba z prawami autorskimi

Co trzeba zrobić?

Dowiedzieć się jakie przysługują Ci ulgi podatkowe.

Dowiedzieć się co już złożyłeś/aś do osoby zatrudniającej, bo może wszystko jest aktualne i nic już nie musisz robić albo złożone wcześniej oświadczenia już nie są aktualne i trzeba złożyć prawidłowo. 

Co się stanie jak się nie złoży PIT-2?

 Scenariusze są trzy.
Nic się nie stanie, bo wszystko co było złożone do tej pory jest ok, w rozliczeniu rocznym nie wyjdzie zwrot ani dopłata.

Wyjdzie nadpłata w rozliczeniu rocznym. Nie jest to tragedią, bo 3600 zł zwrotu jest dość przyjemne, jednak czy wypłata o 300 zł miesięcznie wyższa nie jest przyjemniejsza? A kwoty ulg mogą być znacznie wyższe jeśli spełniasz warunki. 

Najgorszy scenariusz wyjdzie dopłata. Źle wypełniony PIT-2, złożony błędnie u kilku płatników, skorzystanie z ulg, które nie przysługują, może spowodować, że będziesz musiał zapłacić podatek w rozliczeniu rocznym. Może to być kwota 3600 ale może to być znacznie więcej.

Pobierz darmową lekcję

Dowiedz się z czego składa się Twoja wypłata i co zrobić, żeby była wyższa. Zapisz się na listę mailingową i odbierz dostęp do darmowej lekcji.  

 

 

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner