Ryczałt czy VAT?

Niestety to najczęściej pojawiające się pytanie wśród przedsiębiorców. A czas na wybór nieuchronnie się zbliża i jest nieprzekraczalny!

Dlaczego niestety?

Niestety dlatego, że nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Mimo, że to tylko 3 słowa, to mówią one wszystko. Jeśli zatem nie widzisz nic dziwnegow tym pytaniu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Zacznę od końca, żebyś miał świadomość, jak niewiele czasu zostało, a decyzja może mieć ogromne konsekwencje dla Ciebie. Jeżeli w styczniu dokonałeś sprzedaży (wykonanie usług, to też sprzedaż), to do 20.02 masz czas na wybranie formy opodatkowania na 2023 rok. Został zatem tydzień, żebyś zrozumiał o co chodzi
w podatku dochodowym, czym się różnią poszczególne formy opodatkowania i dokonał zmiany
w CEIDG na tą najkorzystniejszą.

Nie licz na to, że księgowa dokona tego wyboru za Ciebie. Ile razy słyszałam: „bo Pani najlepiej zna moją firmę, Pani wie co będzie najlepsze” Jeśli takie pomysły snują się po Twojej głowie, to nic
z tego. Po pierwsze księgowa zna stan faktyczny na ten moment, poprzednie lata, ewentualnie wyniki firmy za styczeń. Nie jest Tobą, nie wie jakie masz pomysły na najbliższy rok, nie wie jakie podejmiesz decyzje biznesowe, życiowe. Czy na prawdę chcesz, żeby to księgowa pierwsza wiedziała
o tym, że zamierzasz się oświadczyć??

Druga sprawa, czy na pewno chcesz zrzucić odpowiedzialność za ryzyko biznesowe na osobę, która nie czerpie żadnych zysków z Twojej firmy? Chcesz żeby to księgowa zdecydowała o formie opodatkowania? A jeśli dokona złego wyboru, to będziesz chciał, żeby zwróciła różnicę? A jeśli jednak dokona dobrego i zaoszczędzisz na podatkach, to podzielisz się z nią tym zyskiem?

Ja nie twierdzę, że wszyscy przedsiębiorcy oddają strategie biznesowe w ręce księgowych, ale jest ich niestety dużo, dlatego musiałam poruszyć ten temat. Tylko
i wyłącznie przedsiębiorca może dokonać wyboru formy opodatkowania, bo tylko przedsiębiorca poniesie konsekwencje tego wyboru, czy to korzystne czy niekorzystne.
I tylko i wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny, żeby takiej zmiany dokonać, czyli zmienić wpis
w CEIDG.
Nawet jeśli zleciłeś to księgowej, bo ma upoważnienie, to zweryfikuj, czy taka zamiana została dokonana, bo nie będzie ratunku. Nic się nie da zrobić po tym terminie, żadne tłumaczenia nie pomogą, nie da się dokonać zmiany po terminie. 

Jak już wiemy, czyja to sprawa, żeby się tym zająć, to przejdźmy do tematu, czym konkretnie się zająć.

Od dokonanej sprzedaży mamy przynajmniej dwa podatki. Czasem jest ich więcej, ale tutaj nie będę poruszała tego tematu. W naszym przykładzie mamy klasyk 🙂

Weźmy na tapetę pana Michała. Wykonuje on usługi hydrauliczne. Jest czynnym podatnikiem VAT,
w 2022 opodatkowany był na zasadach ogólnych. No i pada magiczne pytanie: : „Pani księgowo co wybrać ryczałt czy VAT?”

No i nie ma takiego wyboru. Bo wybierać można pomiędzy podatkami z tej samej grupy. Formę opodatkowania wybiera się spośród podatków dochodowych. A VAT to jest całkiem inny podatek.

Jak widzisz, te dwa podatki dzieli wielka czerwona linia. Spośród podatków dochodowych można wybrać: ryczałt, skalę podatkową albo liniówkę. Z podatkiem VAT nie ma to nic wspólnego. 

Pytanie teraz, co wybrać? Skąd masz wiedzieć co będzie najkorzystniejsze?  

Jeśli chcesz omówić z kimś formę opodatkowania, to możesz się umówić na konsultację do doradcy podatkowego. Księgowa, mimo że rozlicza Twoją firmę nie może Ci doradzić, może to zrobić tylko doradca podatkowy. Z nim możesz przegadać wszystkie warianty i pomoże Ci wybrać najbardziej opłacalną formę opodatkowania. 

Natomiast co może zrobić księgowa? Może dokonać kalkulacji poszczególnych form opodatkowania. Nie będzie z Tobą omawiać poszczególnych form, nie pomoże Ci wybrać, jednak na podstawie kalkulacji jesteś w stanie sam ocenić, w której wersji opodatkowania zapłacisz najwięcej podatko-zusów, a w której najmniej. 

Sama kalkulacja nie załatwia sprawy, zmiany musisz dokonać do 20.02 w CEIDG. A jak wszyscy wiemy
w ten ostatni strategiczny dzień serwery ministerstw wszelakich lubią płatać figle, tudzież akurat w ten dzień są przeprowadzane prace serwisowe. Dlatego nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Co wziąć pod uwagę dokonując analizy?

– przychody (wartość sprzedaży) 2023

– koszty w 2023

– dochód w 2023

– czy zamierzasz się rozliczać ze współmałżonkiem

– ilość dzieci, na które przysługuje ulga

– planowane rozwój firmy (lepiej założyć bardziej optymistyczny scenariusz)

– plany zawodowe współmałżonka na 2023 (np. czy zamierza założyć działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem).

I pamiętaj oprócz podatku dochodowego w kalkulacji musisz wziąć pod uwagę składkę zdrowotną, która jest po prostu podatkiem!!!!

To nie jest takie trudne jak się wydaje, więc jeśli kusi Cię, żeby machnąć na to ręką, to pamiętaj, że to są Twoje pieniądze, a wierzę, że masz lepsze zastosowanie dla nich niż nasi rządzący 🙂

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner