Nie będę zanudzać teorią kiedy należy zrobić spis, co podlega ujęciu, kiedy i kto powinien to zrobić, bo tego możesz się dowiedzieć z mojego krótkiego szkolenia na ten temat, wraz ze wzorami do uzupełnienia oraz przykładami wypełnienia, czyli wszystko czego potrzebujesz, żeby zrobić prawidłowo inwentaryzację. 

 

W dzisiejszym wpisie chciałabym, żebyś zobaczył, że ten dokument może zmienić Twoją sytuację podatkową.

A tymczasem, zanim zaczniesz czytać pobierz darmowy wzór remanentu. 

Mój klient Robert był na ryczałcie, więc nie miał obowiązku sporządzać spisu z natury na 31.12, jak nie ma obowiązku to po co sobie dokładał pracy?
Dokładnie 19.02.2024 zdecydował się na zmianę formy opodatkowania. Z ryczałtu przeszedł na liniówkę. I tu pojawiłby się problem, gdyby nie nasza ostrożność. Wykonał spis z natury 31.12, to uratowało mu sytuację podatkową. Generalnie na sprzedaży towaru ma 10% marży, przy ryczałcie jak podatek wynosił 3%, to się to opłacało. Natomiast na liniowce, gdyby miał zapłacić 19% od sprzedaży nie uwzględniając kosztów zakupu, to straciłby na całej sprzedaży, lepiej byłoby gdyby nic nie sprzedawał.
Dzięki remanentowi, mógł uwzględnić w kosztach wartość towaru, który miał na 01.01 i podatek zapłacił tylko od 10% marży.

Akurat takiej sytuacji nie miałam u klientów, więc załóżmy że dotyczy to Ciebie. Znowu jesteś na ryczałcie, uprzejmy sąsiad napisał do urzędu ujmujący list jak dobrze Ci się powodzi. Urząd przeglądnął Twoje deklaracje, żony i nijak z nich nie wychodzi, żeby było Was stać na te cuda, które opisał sąsiad. Co więcej urząd wyfiltrował sobie wszystkie zakupy na Twój nip i wychodzi, że kupujesz znacznie więcej towaru niż sprzedajesz. I gdybyś miał remanent, to mógłbyś pokazać, że to jeszcze nie zakończone roboty, albo nie sprzedany towar. Jednak Ty nie masz spisu, a dla urzędu wniosek jest jeden, wartość zakupu plus marża to Twoja prawdziwa sprzedaż, którą zapomniało Ci się wyfakturować.

Zostawię już ten ryczałt i przejdę do innych tematów.

Wycena spisu, wszystko zależy czy jesteś czynnym podatnikiem VAT i czy odliczyłeś VAT od zakupów. Jeśli tak, to wyceniasz spis w wartościach netto, natomiast jeśli nie odliczyłeś VAT, to w cenie brutto. Jeden wyjątek jest, gdy miałeś prawo do odliczenia, a tego nie zrobiłeś, to wtedy również w wartościach netto. Krzysiek jeden z moich klientów kupił towar, ale zgubił fakturę, jak sobie o niej przypomniał okazało się, że minęło 6 miesięcy od zakupu. W związku z tym nie miał prawa do odliczenia VAT z zakupów, co prawda można było zrobić korektę deklaracji z wcześniejszych miesięcy, ale Krzysiek zdecydował, że nie chce. Tym samym, ten VAT nie jest ani kosztem, ani nie był odliczony, zatem towar, który nie  został  sprzedany z tej faktury wycenisz jest w wartości netto.

I ostatni temat, rozpoczętych opakowań. Miałam ostatnio telefon od klientki Patrycji, co ma zrobić z otwartymi szamponami, odżywkami, lakierami do paznokci. Prowadzi salon beauty i tych rozpoczętych opakowań na dzień 31.12 jest od groma. Wszystkie podlegają spisowi, więc drogi są dwie,  albo  liczysz  otwarte  opakowanie  jako  całość  zgodnie
z interpretacją albo przeliczasz ile zostało, jeśli szampon ma 500  ml  to  mierzysz  ile  zostało i  tyle  wykazujesz  w spisie. W spisie to Ty określasz jednostkę miary, nie muszą to być opakowania czy jednostki miary wykazane na fakturze zakupu. I tak zrobiła Patrycja, kupowała szampon na fakturze była jednostka miary opakowanie, a do remanentu wykazywała w mililitrach. Z lakierami się nie bawiła, otworzony lakier liczyła jako sztukę, dokładnie tak jak było na fakturze zakupu.

Na podsumowanie dodam, że prowadząc działalność nierejestrowana nie ma w ogóle obowiązku sporządzania spisu z natury. Wynika to z przepisów, a raczej z braku przepisu nakładającego taki obowiązek. Skoro nie ma przepisu, to nie trzeba robić. 

Myślę, że spis nie wydaje się już tak skomplikowany, zatem pobierz darmowy wzór spisu z natury w pdf
i baw się dobrze przy liczeniu.